Razredni projekt 7.a odjela: STOP – Klimatskim promjenama
Autor: Gordana Pek, 4. 5. 2016.

Razredni projekt 7.a odjela: STOP – Klimatskim promjenama

Krajem prošle kalendarske godine prijavili smo se natječaj „Mali ekolozi velike nagrade“ koji je organizirala EMMEZETA, a u  njemu su mogle sudjelovati sve OŠ na području RH.

Razredni projekt 7.a odjela: STOP – Klimatskim promjenama

Prvi korak nam je bio osmišljavanje projektne ideje, naime trebalo je uočiti problem u zaštiti okoliša lokalne sredine i osmisliti konkretna rješenja problema.

Nakon prijave i realizacije dijela projektnih aktivnosti s nestrpljenjem smo iščekivali žiriranje 1. kruga koje je bilo 22.02.2016.

Prošli smo u 2. krug zajedno sa 248 drugih projekata OŠ iz RH, te nastavili odlučno provoditi ostale projektne aktivnosti. Drugi krug traje do 20.6.2016., a rezultate ćemo dobiti u rujnu 2016.

Za pobjedu ćemo se veoma potruditi, a tri najbolja projekta  EMMEZETA će nagraditi osobnim računalom za svakog  učenika/cu i mentoricu.

Ciljevi projekta su sljedeći: poticati i razvijati ekološku svijest učenika konkretnim doprinosom svakog od nas smanjenju klimatskih promjena različitim aktivnostima kroz dio prvog i drugo odgojno-obrazovno razdoblje.

Projektne aktivnosti su bile sljedeće a neke od njih možete vidjeti i na priloženim fotografijama.

Izrada Ppt za promidžbu na SRO svih odjela matične škole i roditeljskom sastanku.
Prezentacija projekta i uključivanje ostalih učenika u aktivnosti.
Skupljanje starog papira – skuplja li smo ga kroz ožujak i na kraju mjeseca odložili u kontener za papir. Ovom aktivnošću štedimo sirovinu za proizvodnju papira (drvo), vodu i električnu energiju. Time  smanjujemo onečišćenje okoliša (pridonosimo čišćem zraku).
Skupljanje stare odjeće – skupljali smo odjeću kroz travanj i odnijeli u Crveni križ. Na taj način štedimo sirovine, vodu i energiju za proces proizvodnje nove odjeće i pridonosimo smanjenju onečišćenja okoliša.
Skupljanje starih baterija – skupljamo ih tijekom čitavog projekta i odlažemo na prihvatljiv način. Na taj način doprinosimo smanjenju onečišćenja okoliša- tla, vode i zraka otrovnim tvarima, tj. smanjenju klimatskih promjena.
Kompostiranje u školskom dvorištu – kompostirali smo lišće u školskom dvorištu, stvarali biognojivo, te spriječili onečišćenja zraka gorenjem organske tvari i smanjili uporabu umjetnih gnojiva.
Ekopatrola 7.a - svaki tjedan redari 7.a razreda isključivali su žarulje po školi koje nepotrebno svijetle i pridonijeli štednji energije i goriva te smanjenju onečišćenja zraka.
Pošumljavanje – posadili smo sadnicu ginko, prigodom Dana planeta Zemlje, jer biljke proizvode kisik a iskorištavaju (smanjuju koncentraciju) ugljikovog dioksida koji doprinosi učinku staklenika i globalnom zagrijavanju što utječe na smanjenje klimatskih promjena.
Izrada plakata - napravili smo 2 plakata „STOP – klimatskim promjenama“ i „ Jedna kuna za ginko“ te ih postavili na vidljivo mjesto u školi radi promidžbe projekta i senzibiliziranja javnosti o problemu.
fotografiranje i dokumentiranje svih projektnih aktivnosti
evaluacija projekta

Voditeljica projekta: N. Skeležija

Uži tim: S. Grozdek, L. Košak i D. Stanimirović

Ostali: B. Bartolić, D. Stanković, M. Kolonić, T. Stipić, A.Balent, M. Vlah, L. Leskovac, M. Pintar
                                                           Mentorica: B. Murk

Priloženi dokumenti:
STOP_-_klimatskim_promjenama.pptx (910.61 KB)

Razredni projekt 7.a odjela: STOP – Klimatskim promjenama
Autor: Gordana Pek, 4. 5. 2016.

Razredni projekt 7.a odjela: STOP – Klimatskim promjenama

Prezentacija projekta i uključivanje ostalih učenika u aktivnosti.
fotografiranje i dokumentiranje svih projektnih aktivnosti
evaluacija projekta