Autor: Gordana Pek, 5. 4. 2014.

Ove školske godine naša je škola ostvarila jedan veliki projekt pod nazivom „Suvremena nastava u OŠ Šećerana ulaskom u Europsku uniju“. Voditeljice projekta bile su učiteljice Gabriela Feher i Brankica Murk, koordinatorice projekta u matičnoj školi bile su učiteljice Nikolina Janc, Suzana Komes i Emilija Šmit Polić, a u područnoj školi BPS učiteljica Đurđica Petrović.

Osnovni su ciljevi projekta popularizacija prirodoslovlja među mladima, motiviranje učenika za učenje stranih jezika, razvijanje ekološke svijesti, zdrava prehrana i briga o vlastitome zdravlju, prezentacija kulturne i prirodne baštine RH ulaskom u EU, poticanje prezentacijskih i digitalnih vještina učenika uporabom suvremene ICT tehnologije.

Navedeno bismo teže ostvarili da nismo dio većih  CARNetovih projekta Skole 2.0 i e-Dnevnik zahvaljujući kojima smo dobili vrijednu informatičku opremu kao što su tableti, pametne ploče i oprema za videokonferencijsku nastavu.

Projekt je započeo početkom školske godine uključivanjem učitelja i učenika, osmišljavanjem aktivnosti i planiranjem realizacije. Sve je započelo prigodnim panoom kojim smo obilježili ulazak Hrvatske u EU, a projekt je dostigao vrhunac prošli tjedan u kojem smo obilježili i Dan škole.

Ponedjeljak je bio Biološko-kemijsko-fizikalni dan, kada smo na trenutak postali mali znanstvenici sami izvodeći razne pokuse (krumpir akrobat, pametni baloni, prelijevali smo zrak, dokazivali postojanje slijepe pjege…) Nakon toga upoznali smo prave znanstvenike, Expres fizičare Darka i Leona iz Zagreba koji su nam demonstrirali prave pokuse pa nam se učinilo kao da smo u Teoriji velikog praska.

Utorak je bio dan posvećen stranim jezicima u Europskoj uniji. Započeo je izvedbom pjesme Bratec Martin na četiri strana jezika. Nakon toga uslijedilo je natjecanje između razreda u kvizovima i igrama. Svaki je razred imao četiri predstavnika, a uz pomoć  videokonferencijske opreme sudjelovali su i učenici naše Područne škole Baranjsko Petrovo Selo.

Srijedu smo posvetili zdravlju. Doručkovali smo zdrave namirnice (jabuke, naranče, kruške, bademe…) Sve smo sami priredili, ogulili, a otpatke iskoristili za pripremu otpadnog enzima koji ima široku primjenu u kućanstvu (čišćenje odvoda i radnih površina, zalijevanje cvijeća…) Nakon toga istraživali smo antioksidanse, a svoje rezultate prikazali na plakatima. Školska liječnica održala je dva predavanja kojima su nazočili učenici iz PŠ Baranjsko Petrovo Selo putem videokonferencije. Dan smo priveli kraju gimnastikom mozga (Brain Gym), meditacijom i opuštanjem.

Dan za spas planeta Zemlje bio je četvrtak. Svoja promišljanja o svijetu kao nasljeđu koje ostavljamo budućim generacijama pretočili smo u polusatnu emisiju Ekovizija. Tjednima smo s užitkom išli na snimanja i dobro se zabavljali.  Premijerno prikazivanje bilo je u četvrtak. Premijeru je uveličala pjesma zbora i igrokaz dramske skupine. Emisiju možete pogledati na web stranici naše škole.

Riječi ćemo pretvoriti u djela kad sljedeći mjesec budemo zasukali rukave i u suradnji s lokalnom zajednicom očistili okoliš škole, jezera i dječjeg vrtića.

Petim projektnim danom obilježili smo i Dan škole. Tog dana nismo imali nastavu, ali smo svi bili na priredbi. Priredba je održana 4.travnja u 17.00 sati u zgradi KUD-a u Baranjskom Petrovom Selu.
U priredbi su sudjelovale sve područne škole.
Tema priredbe  bio je ulazak Hrvatske u Europsku uniju.
Sve područne kao i matična škola predstavljale su jedan kraj Hrvatske koji su prikazali kroz svoju točku.
Cijeli program popraćen je ppp s prigodnim slikama određenog kraja koji je u tom trenutku bio predstavljen.

Više fotografija možete pogledati u Foto-galeriji.

Autor: Gordana Pek, 5. 4. 2014.

U priredbi su sudjelovale sve područne škole.
Tema priredbe  bio je ulazak Hrvatske u Europsku uniju.

Više fotografija možete pogledati u Foto-galeriji.