Prva vizionarska radionca
Autor: Gordana Pek, 3. 12. 2013.

Prva vizionarska radionca

Dana 3. prosinca 2013. godine  održala se vizionarska radionica, prva u nizu aktivnosti Inspiring Science Education projekta u Hrvatskoj.

Prva vizionarska radionca

Naša je škola bila jedna od sedam lokacija koje su sudjelovale u videokonferencijskom spajanju.

Prva vizionarska radionica održala se videokonferencijskim spajanjem sa sedam udaljenih lokacija: Osnovna škola Šećerana, Veleučilište Požega, CARNet Zagreb, Osnovna škola Ljubo Babić Jastrebarsko, Osnovna škola Maria Martinolića Mali Lošinj, Osnovna škola Brodarica i CARNet Split, a CARNet je ovom radionicom okupio više od 80 sudionika.

Sudjelovali su:

•    predstavnici sedam znanstveno-istraživačkih ustanova (Institut za društvena istraživanja, Institut sinergije znanosti i društva, Tehnički muzej Zagreb, Znanstveno edukacijski centar Višnjan, British Council, Znanstveni edukativno-zabavni centar, Međunarodni institut za znanost i obrazovanje)
  •    nastavnici iz 11 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj (OŠ Šećerana, OŠ Vladimira Nazora Čepin, II. gimnazija Osijek, III. gimnazija Osijek, Gimnazija Požega, IX. gimnazija Zagreb, XV. gimnazija Zagreb, OŠ Ljubo Babić Jastrebarsko, OŠ Maria Martinolića Mali Lošinj, OŠ Brodarica, OŠ Pantovčak, Zagreb)
  •    predstavnici CARNeta
  •    predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje.

Primjeri dobre prakse

Kako uz pomoć tehnologije obogatiti i osuvremeniti, te učenicima učiniti zanimljivima sate Prirode i društva, biologije, kemije, matematike, fizike, informatike, predstavilo je sedam škola: OŠ Šećerana, II. Gimnazija Osijek, IX. Gimnazija Zagreb, XV. Gimnazija Zagreb, OŠ Ljubo Babić Jastrebarsko, OŠ Maria Martinolića Mali Lošinj i OŠ Brodarica.

Učiteljica razredne nastave iz Osnovne škole Šećerana pokazala je kako se učenike već od malih nogu može zaintrigirati za Prirodu i društvo te na koji način su funkcionalnosti interaktivne ploče olakšale nastavu. Osim interaktivne ploče, spomenula je i kako videokonferencije mogu olakšati održavanje nastave: održan nastavni sat u suradnji sa doktoricom dentalne medicine, predavanje iz matematike u suradnji s Elektrotehničkim fakultetom u Osijeku te povezivanje matične i područne škole.

Jedan od zanimljivih dijelova ove radionice svim prisutnima bili su primjeri dobre prakse koje su prezentirali znanstvenici iz sedam znanstveno-istraživačkih ustanova. Kroz svoje prezentacije pokazali su kako svojim aktivnostima doprinose promicanju znanosti među učenicima, koliko je važna demistifikacija "genijalaca" i "talentiranosti", pružanje potpore i motiviranje učenika, te povećanje njihovog interesa za znanost, što će se moći postići upravo kroz projekt ISE.

Sve prezentacije i snimke ovih predavanja, te fotografije dostupne su na http://www.carnet.hr/ise/repozitorij.

Prva vizionarska radionca
Autor: Gordana Pek, 3. 12. 2013.

Sudjelovali su:

•    predstavnici CARNeta
  •    predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje.

Primjeri dobre prakse