146. godišnjica rođenja Ivane Brlić-Mažuranić
Autor: Emilija Šmit Polić, 18. 4. 2020.

Ivana Brlić-Mažuranić hrvatska je književnica rođena 18. travnja 1874. u Zagrebu, a danas obilježavamo 146 godina od njezina rođenja.

Ivana je kći pravnika Vladimira Mažuranića i unuka pjesnika i bana Ivana Mažuranića. Nakon udaje za političara Vatroslava Brlića preselila se iz Zagreba u Slavonski Brod. Pisala je pjesme, pripovijetke, romane, basne i bajke, eseje i članke.

Godine 1913. objavljen je Šegrt Hlapić koji je prvi njezin, ali i hrvatski dječji roman.

Vrhunac njezinog stvaralaštva ostvaren je 1916. kroz zbirku od osam bajki u kojima su likovi preuzeti iz slavenske mitologije, a kojima je Ivana dodijelila sasvim određene osobine - Priče iz davnine.

Danas nam je naročito zanimljiva i nešto manje poznata slikovnica, Dječja čitanka o zdravlju iz 1927. Sadrži pjesmice o higijenskim i zdravstvenim temama  koje pomažu djeci usvojiti higijenske mjere kao što je svakodnevno pranje ruku, zaštita pri kihanju i kašljanju, i više.

Jeste li znali???

- Ivana je četiri puta predlagana za Nobelovu nagradu

- prva je žena u nas izabrana za dopisnoga člana JAZU

- proglašena je »hrvatskim Andersenom«;

- djela su joj prevedena na mnogobrojne strane jezike i izvođena       u raznim medijima

- svake se godine održava književna i kulturna manifestacija »U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić«.

Jeste li znali???

- Ivana je četiri puta predlagana za Nobelovu nagradu