« Ožujak 2024 »

NASTAVA NA DALJINU IDE DALJE
Autor: Đurđica Petrović, 31. 3. 2020.

Dragi učenici, roditelji i učitelji!

Povremeno imam potrebu obratiti vam se i podijeliti s vama neka razmišljanja.

Nastava na daljinu ide dalje. Pokušavamo plivati u novoj situaciji najbolje kako znamo. U nečemu smo uspješni, u nečemu manje uspješni, ali svakako se trudimo iznalaziti  metode koje će poučiti najbolje rezultate i zadovoljiti učenike.

Virtualne učionice postavili smo u sustavu Edmodo. Svaki razred ima svoju virtualnu učionicu s kanalima za svaki predmet, a učenici su na početku upoznati s pravilima ponašanja. Tehničkih poteškoća ima jer nemaju svi učenici jednake uvjete za rad, opremu, internet. Susrećemo se s teškim egzistencijalnim pričama koje su daleko od  uporabe bilo kakve informacijsko komunikacijske tehnologije te je nastava na daljinu ponekad veliki izazov. Strpljenje i međusobno razumijevanje ponekad nam jedino ostane.

Pridržavamo se našeg klasičnog školskog rasporeda. Tijekom tog vremena, ali i nakon njega učitelji održavaju nastavu, zadaju zadatke i odgovaraju na pitanja učenika. U radu svakoga učitelja, sigurno  prepoznajete njegov stil i osobnost. Svaki se učitelj trudi najbolje što može.

Nadam se, da ste unutar obitelji uspjeli organizirati vrijeme za školu i da se ograničilo vrijeme koje učenici provode ispred ekrana, kao i raspored rada među braćom i sestrama. Koliko toga treba uskladiti…Ne zaboravite ostaviti vrijeme u danu i za druge aktivnosti koje se odvijaju u stvarnom, a ne virtualnom svijetu.

Kad je riječ o nastavnim ishodima, sadržajima i procesima, učiteljima je sugerirano  da učenike ne opterete zadacima te da im se ponude zadaci koji će im biti poticajni i zanimljivi kako bi svi lakše podnijeli ovu situaciju. Vjerujem da je trenutno manje zapravo više te se nastoji usmjeriti na ključne informacije i dijelove gradiva koje trebaju upamtiti.

Važno je održavati dobru, zdravu i redovitu komunikaciju učenik-učitelj, a kod  mlađe školske dobi i roditelj. U toj komunikaciji treba poštivati svakog sudionika i dozvoliti probleme koje valja zajednički rješavati. Ne zamjerajmo jedni drugima već pomozimo, ukažimo. Ukažimo učitelju da su zadaci  prelagani, preteški, da ih ima premalo ili previše. Pitajte, tražite objašnjenje. Učitelji jesu i moraju  biti, ovdje, za vas. Učitelji se trude pružiti i tražiti povratno, samo najvažnije dijelove sadržaja, iako je ponekad i to prilično zahtjevno. Važno je redovito odrađivati aktivnosti onako kako najbolje znate i možete. Tehnologija i rad različitim nepoznatim alatima odnosi jedan dio vremena kako vama učenicima, tako i roditeljima koji se trude pomoći djeci. No, nakon povratka u realni školski svijet, bit ćete bogatiji za jedno novo iskustvo i znanje.

Nadam se i sigurna sam da će i uputa o vrednovanju i ocjenjivanju, koju uskoro očekujemo od MZO-a, biti takva da ćete kraj nastavne godine dočekati veseli i bezbrižni. Baš onakvi kakvi, dragi učenici, trebate i biti.

Opet ćemo, vrlo brzo, u školi  dijeliti radost, veselje, tugu, ponos, razočaranje, uspjeh i lijepu riječ. Tješiti jedni druge, pohvaljivati i bodriti. Dragi učenici, sigurno vam nedostaju školski prijatelji. Nedostajete i vi svojim učiteljima. Do tada, pitajte što češće jedni druge - kako ste, a u danu odvojite vrijeme za ono najvrijednije-obitelj.

Dragi učenici, roditelji i učitelji, iako na daljinu, šaljem vam pregršt radosti, topline i naravno, zdravlja.

Vaša ravnateljica!